Zasilanie grilli gazowych – jaka butla gazowa do grilla?

Gaz

Modne ostatnimi czasy stały się grille gazowe. Zasilane są one za pomocą butli gazowej. Ostatnio coraz częściej dostajemy pytania o to, jaką butlę wybrać: z gazem propan-butan czy z czystym propanem. Zastanawiająca może być także wielkość butli. Czym kierować się przy wyborze oraz czym różni się propan-butan od czystego propanu?

Propan-butan czy czysty propan?

Podstawowa różnica pomiędzy propan-butanem, a czystym butanem dotyczy temperatury wrzenia gazu. Propan wrze w temperaturze -42 stopni C, a propan-butan już przy ok. -4 stopniach C. Różnica ta jest znacząca dla osób, które używają grilla również w sezonie zimowym. Propan-butan stosowany w ujemnej temperaturze zużyje się znacznie szybciej lub może sprawić problem z jego użytkownaiem. Jeżeli używasz grilla tylko w sezonie letnim zdecydowanie lepiej sprawdzi się tańsza opcja propan-butan. Butla z gazem propanowym dobrze sprawdzi się np. w parasolu grzewczym, ogrzewającym zimą ogródek. Kolejną przewagą czystego propanu jest jego kaloryczność, która zapewnia lepszą wydajność.

Jaka wielkość butli do grilla gazowego?

Wszystko zależy do czego stosujemy grill i jak często go używamy. Jeżeli grill służy nam do obsługi stoiska cateringowego butla powinna być większa, aby rzadziej ją zmieniać. Natomiast jeżeli grillujemy w domu najczęściej jest to butla 11kg, ale warto sprawdzić instrukcję producenta grilla, którego posiadamy.  Butlę można schować w środku grilla, by nie psuć wyglądu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed